Kontaktai Svetainės žemėlapis
Naujienos|Organizacija|Konsultacijos|Pacientų klausimai|Straipsniai|Mokomoji medžiaga|Kontaktai
Enterinio maitinimo centras
Publikacijos
 ◊ Enterinio zondinio maitinimo priemonių priežiūros taisyklės, komplikacijų šalinimo būdai
 ◊ Mitybos nepakankamumas ligoniu tarpe
 ◊ Enterinis maitinimas
 ◊ Enterinio Maitinimo (EM) mišiniai
 ◊ Enterinio maitinimo produktai
 ◊ Mitybos korekcija sergant vežiu
 ◊ Parenterinis maitinimas
 ◊ Parenterinio maitinimo produktai
....................................................................Draugija „ Enterinio maitinimo centras“ vienija žmones, kuriems dirbtinis maitinimas neišvengiama kasdienybė, jų artimuosius ir slaugytojus, kuriems dirbtinis maitinimas kasdieninė pareiga, medicinos darbuotojus, kuriems dirbtinis maitinimas kasdieninis darbas, taip pat visus žmones neabejingus šiai problemai.

Pagrindinis organizacijos tikslas, kad visi, kuriems reikalingas dirbtinis maitinimas gautų nemokamą kvalifikuotą pagalbą, nes gyventi nebadaujant yra visų mūsų teisė.

Plačiau apie organizaciją

EM mišiniai

Įmonėse pagamintų EM mišinių pasirinkimas yra labai platus, gali būti skysti arba miltelių pavidalo. Pramoniniu būdu gaminami mišiniai sirstomi į polimerinius, elementinius (monomerinai), specialius mišinius, mišinius modulius.

Polimeriniai mišiniai
Polimerinių mišinių gamybai naudojami naturalių produktų komponentai - kazeinas, kazeino druskos, kiaušinio albuminas. Baltymas šiuose mišiniuose yra polimerų forma. Norint panaudoti šiuos mišinius turi būti išlikusi virškinamojo trakto funkcija.

Polimerinai mišiniai gali būti: standartiniai, su padidintu baltymo kiekiu, koncentruoti, skaiduliniai.

Standartiniai mišiniai
Standartiniai mišiniai tinka daugumai enteriniu būdu maitinamų ligonių. Tai pilnaverčiai maitinimo mišiniai, kuriuose yra baltymai ir jų polimerai, energijos šaltiniai - angliavandeniai ir hidrolizuoti riebalai. Daugelyje šių mišinių nėra arba yra labai mažai laktozės nesuvirškintos ląstelienos. Jie yra izoosmotiški - apie 250-300 mOsm/kg. EV -1 kkal/ml, azoto kiekis - 5-7 g/l. Mišiniuose su padidintu baltymo kiekiu (taip vadinami HN) mišiniuose baltymo kiekis viršija 15% bendro kaloražo (7-10g/l), energetinė vertė iki 1.5 kkal/ml. Jie gali būti izoosmotiški ar padidinto osmoliariškumo (> 300 mOsm/l).

Koncentruoti mišiniai
Koncentruoti (didelės energetinės vertės ir didelio baltymo kiekio) mišiniai yra pilnaverčiai, savo sudėtimi identiški standartiniams mišiniams, tačiau - labiau koncentruoti. Jų enrgetinė vertė - 1,5-2 kkal/ml, o baltymo kiekis siekia 10-13 g/l. Jie yra naudingi ligoniams, kuriems reikia riboti skysčius (pvz., sergantiems širdies nepakankamumu), esant hipermetabolinėms būklėms. Jų trūkumas - didelis osmotiškumas (>400 mOsm/l).

Skaiduliniai mišiniai
Skaiduliniuose mišiniuose gaminami papildant juos maistinėmis skaidulomis nuo 5 iki 14 g/l. Skaidulų šaltinis šiuose mišiniuose - sojos polisacharidai. Tokie mišiniai geriau toleruojami. Polisacharidai reguliuoja žarnyno funkciją, angliavadenių įsisavinimą. Trūkumas -Tokie mišiniai yra didesnis klampumas. Juos lašinti reikia per storesnius zondus arba naudoti pompas. Dauguma pacientų iki 80%, gerai toleruoja polimerinius mišinius, bet kai kuriems prireikia vadinamųjų elementinių mišinių. Jų sudėtyje yra chemiškai apdorotų maisto medžiagų: amino rūgščių ar di-, tripeptidų, mono-, oligosacharidų, vidutinio ilgio grandinės trigliceridų (VGT). Tokius mišinius rekomenduojama skirti ligoniams su žymia žarnyno disfunkcija (Krono ligos paūmėjimas, postgastrektominis ir trumpo žarnyno sindromas, kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumas). Tai neretai padeda išvengti parenterinio maitinimo. Trūkumai - jie brangesni, didenio osmoliariškumo (> 450 mOsm/l), blogesnio skonio. Šiuo metu abejojama jų pranašumu palyginus su polimeriniais mišiniais.

Specialūs mišiniai
Specialūs mišiniai yra skirti ligų sukeltiems metabolizmo pokyčiams koreguoti. Šiai mišinių grupei priklauso:
   • mišiniai, skirti sergantiems inkstų ligomis (renaliniai) - juose yra minimalus elektrolitų kiekis, tik esencialinės amino rūgštys;
   • mišiniai, skirti sergantiems kepenų ligomis (hepatiniai) - sumažintas kiekis aromatinių amino rūgščių, praturtinti šakotomis amino rūgštimis;
   • mišiniai, skiriami esant kvėpavimo funkcijos nepakankamumui (respiraciniai) - padidintas riebalų ir sumažintas angliavandenių kiekis;
   • mišiniai, skirti diabetu sergantiems ligoniams - sumažintas lengvai virškinamų angliavandenių ir padidintas sudėtinių angliavandenių kiekis.

Mišinių modulių sudėtyje yra tik viena maisto medžiagų grupė (pvz.: vidutinio ilgio grandinės trigliceridai, baltymai ir jų polimerai, angliavandeniai). Šių mišinių paskirtis - papildyti trūkstamų komponentų kiekius kituose mišinuose, padidinti mišinių kaloražą.

Pasirenkant enterinio maitinimo mišinė reikia atsižvelgti į ligonio poreikus, toleranciją mišiniui, skonį, ligos pobūdį. Reikia nepamiršti, kad maitinant tik enerinio maitinimo mišiniais būtina atsižvelgti, kad ligonis gautų visą reikiamą medžiagų – vitaminų, mikro ir makroelemtų kiekį.

    2007© Enterinio maitinimo centras - pelno nesiekianti draugija. Visos teisės saugomos.